Masaż gorącymi kamieniami bazaltowymi wywodzi się z tradycji plemion indiańskich Ameryki Południowej. Łączy w sobie oddziaływanie terapii cieplnej, drenażu i akupresury. Podstawę stanowi szerokie działanie na termoreceptory znajdujące się w skórze. W wyniku oddziaływania odruchowego dochodzi do podniesienia temperatury okolic masowanych i wtórnego rozszerzenia naczyń krwionośnych.
Masaż wykonywany jest na całym ciele, stosując rozgrzane kamienie. Polega na delikatnych, pociągłych ruchach ciepłymi kamieniami i pozostawiające na określony czas na poszczególnych częściach ciała w celu miejscowego rozgrzania spiętych mięśni i dystalnych części ciała (stopy, dłonie). Ciepło z kamienia wnika ok. 4 cm wgłąb ciała powodując rozluźnienie tkanek i relaks. Temperaturę kamieni dostosowuje się do każdej osoby indywidualnie. Masaż trwa maksymalnie 1 godzinę.
Odziaływanie masażu gorącymi kamieniami na organizm:
- poprawia odżywienie i dotlenienie skóry i tkanek podskórnych, przyspiesza procesy oczyszczania tkanek,
- uelastycznia i ujędrnia skórę i pomaga zwalczać cellulit,
- poprawia napięcie i elastyczność mięśni oraz regeneruje je po długim wysiłku fizycznym,
- ułatwia odpływ krwi żylnej (zmniejsza obrzęki),
- działa uspokajająco i relaksująco, łagodzi objawy stresu, działa przeciwbólowo,
- zmniejsza napięcia powięziowe,
- zwiększa głębokość oddechu,
- redukuje stany zapalne.
Przeciwskazania do masażu:
- ciąża,
- niewydolność serca,
- zaburzenia czucia,
- stany nowotworowe,
- stany gorączkowe.
W terapii gorącymi kamieniami używane są kamienie bazaltowe, powstałe z magmy wulkanicznej. Bazalt jest skałą wylewną, zasadową barwy od zielonkawej do głęboko czarnej. Duża zawartość tlenku magnezu daje barwę zielonkawą, barwą czarną charakteryzują się skały o dużej zawartości tlenków żelaza. Barwa szara wynika z mieszaniny pozostałych związków.